Budowa domu przy lesie – cz. 2

Kiedy można wznieść budynek mieszkalny bliżej lasu?

Zasadą jest, że najmniejsza dopuszczalna odległość budynku mieszkalnego od lasu  wynosi 12 metrów. Budynek mieszkalny można wybudować bliżej lasu w trzech przypadkach:

  1. w minimalnej odległości 4 m od granicy (konturu) lasu – gdy granica (kontur) lasu znajduje się na sąsiedniej działce,
  2. w dowolnej odległości od granicy (konturu) lasu – gdy granica lasu znajduje się na tej samej działce, na której ma być usytuowany budynek,
  3. w przypadku uzyskania odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych.

W dwóch pierwszych przypadkach muszą być spełnione dodatkowe wymagania:

  • jeżeli istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to obszar, na którym znajduje się granica (kontur) lasu, musi być w nim przeznaczony pod zabudowę niezwiązaną z produkcją leśną, mimo że na mapie ewidencyjnej grunt ten oznaczony jest jako leśny – Ls, albo
  • nie ma planu miejscowego, ale grunty leśne są objęte zgodą na zmianę przeznaczenia na cele nieleśne uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które utraciły moc na podstawie art. 1 lit. a ustawy z dnia 21 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym oraz art. 87 ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
  • budynek będzie wykonany z elementów nierozprzestrzeniających ognia,
  • budynek nie będzie zawierał pomieszczeń zagrożonych wybuchem,
  • budynek będzie posiadał klasę odporności pożarowej wyższą niż wymagana przepisami rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Klasy odporności określa § 212 rozporządzenia.
  • wskazane wyjątki dotyczą budynków jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej do trzech kondygnacji nadziemnych włącznie. Wymagania dotyczące klasy odporności pożarowej zostały w stosunku do tych budynków wyłączone przez § 213 ww. rozporządzenia. Wyłączenie nie dotyczy jednak budynków sytuowanych przy lesie. W tym przypadku wymogi co do klasy odporności pożarowej zostały zaostrzone.

O tym, w jaki sposób uzyskać odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych już w następnym poście.

Obraz Pexels z Pixabay 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *